HABER GÖNDER

Gaziantepli kadınlardan hummalı 'yuvalama' hazırlığı

Gaziantep'te, kadınlar yöreye özgü yaptıkları ve yüzyıllardır sadece Ramazan Bayramında tüketilen tescilli lezzetleri arasında yer alan 'yuvalama' için hummalı şekilde çalışıyor.
Kültür Sanat
10 Nisan 2023
15:04


Dünyaca ünlü Gaziantep mutfağının vazgeçilmezi ve en özel yemeklerinden yuvalama, yapım aşamasındaki tüm zorluklara değen bir tat olarak damaklarda yerini almak için hazırlıkları başladı.
Gaziantep'in tescilli lezzetleri arasında yer alan ve geleneksel olarak Ramazan bayramında tüketilen yuvalama yemeğini yapan girişimci kadınlar bir araya gelerek hummalı şekilde çalışıyor. Ramazan ayının son haftalarına girilince Gaziantep genelinde Antep yöresine ait yuvalama yemeği minik minik yuvarlanan köftelerin nohutla ve etle buluşmasından oluşuyor. Bayram sabahı çorba gibi pişirilerek kahvaltıda tüketiliyor ve genellikle yoğurtla yapılıyor.
Ramazan Bayramı'na sayılı günler kalan gastronomi kenti Gaziantep'te bayram sabahlarının vazgeçilmez yemeği olan yuvalama için hazırlıklar devam ediyor. Kentin coğrafi işaret tescilli lezzeti olan yuvalama için hummalı bir hazırlık içerisinde olan girişimci kadınlar bayram sabahlarının vazgeçilmez yemeği olan yuvalama için ramazan boyunca sahura kadar çalışarak vatandaşlardan gelen yoğun talebi karşılamaya çalışıyor.

"Ramazan'da talep yüzde 200 arttı”
Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinin bozulmasını istemeyen işletmeci Şahide Ulukök, “Yuvalama Gaziantep’te kültürel bir yemeğimizdir. Geçmişten geleceğe biz bu geleneğimizi devam ettirmek istiyoruz. Yaklaşıl 3 aylık bir yoğunluk içerisinde yuvalama yapmaktayız. Bu kültürün bu dokunun bozulmasını istemiyoruz. Üretim fazlalaştığı için günde şuan 100-150 kilogram üretim yapıyoruz. Sadece Gaziantep’e imalat yapmıyoruz. Büyükşehirlere de gönderiyoruz, diğer illere de gönderiyoruz. Kadınlara istihdam sağlıyoruz. 6 tane kadın çalışanımız var sağ olsun devletimizde bu konuda bize destek verdi. Biz sahura kadar çalışmaktayız. Ramazanda talep diğer normal günlere göre yüzde 200 arttı diyebilirim çok fazla artış oldu. Bu geleneksel dokunun bozulmasını istemiyoruz. Devam etmesini istiyoruz. Her ne kadar gelenekseli biz teknolojiyle buluştursak da bunun devam etmesini istiyoruz. Hanımların işi kolaylaştı eskisi gibi değil şayet ben şuna inanıyorum ki eğer bu makinalar çıkmamış olsaydı bu geleneksel yemeğimiz kaybolacaktı. Çünkü yuvalama meşakkatli ve zor bir yemektir” dedi.

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

Hasarlı evler için çadır alanı çalışmaları başlattı

18 Okunma

Gaziantep-Nizip yolunda feci kaza: 1 ölü, 6 yaralı

13 Okunma

GİBTÜ ile GBB iş birliği yapacak

12 Okunma

Akıl ve zeka oyunları ile bilimsel etkinlikler yoğun ilgi gördü

11 Okunma

Gaziantepli kadınlardan hummalı 'yuvalama' hazırlığı

11 Okunma

Hasarlı evler için çadır alanı çalışmaları başlattı

66 Okunma

Gaziantepli kadınlardan hummalı 'yuvalama' hazırlığı

53 Okunma

Enkazın döküldüğü dere yatağı moloz dağına dönüştü

51 Okunma

Enkaz altında kalan hayatlar, yürek yakan hatıralarda kaldı

48 Okunma

Yer altındaki canlılar depremi öncesinden hissettiği için zararı minimum yaşadı

48 Okunma

“Maziantep-Dünden Bugüne Gaziantep Kültürü" kitabı yayımlandı

374 Okunma

Kanserde erken tanı için düzenli kanser taraması yapılmadır

370 Okunma

Şahinbey Ampute gol oldu yağdı

358 Okunma

Tut ilçesinde Antepfıstığı üreticilerine eğitim verildi

358 Okunma

SANKO Hastanesi’nde Çocuk Nörolojisi Bölümü hizmete açıldı

342 Okunma

KÖŞE YAZARLARI

Muhammed Emin ŞİMŞEK

“Metaverse ve Gençlik”

Son Yazısı Tüm Yazıları

Mustafa ŞİMŞEK

Kitabımıza el uzattırmayız!

Son Yazısı Tüm Yazıları

Av.Bünyamin CEYLAN

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

Son Yazısı Tüm Yazıları

NÖBETÇİ ECZANELER

9 Aralık 2023 Cumartesi Günü Nöbetçi Eczaneler